Strona Główna  |  Albumy  |  Forum |  Użytkownicy |  Grupy |  FAQ  |  Szukaj |  Facebook
 |  Skrzynka odbiorcza |  Rejestracja |  Zaloguj

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
Drenaż wokół budynku i odwodnienie powierzchniowe
Autor Wiadomość
Irbis
Administrator


Posty: 351
Skąd: Trzebnica / Kamień Pomorski
Wysłany: 2014-07-11, 00:58   Drenaż wokół budynku i odwodnienie powierzchniowe

Zwykle drenaż wykonywany jest w budynkach których podłoga najniższej kondygnacji znajduje się poniżej poziomu ziemi. Kiedy wody gruntowe znajdują się odpowiednio niżej wystarczy izolacja przeciwwilgociowa budynku i drenaż opaskowy. Dobrze wykonany drenaż powinien być wykonany na poziomie ławy fundamentowej, co z jednej strony umożliwia przejmowanie wód opadowych z nasiąkniętego gruntu wokół budynku, uniemożliwiając im przenikanie do wewnątrz, a z drugiej możliwość wypompowania wód gruntowych podczas okresowego ich podniesienia (długotrwałe opady, wiosenne roztopy), zanim zamoczą izolację termiczną podłogi na gruncie. Wykonanie drenażu w trakcie budowy czyni z niego inwestycję wymagającą niewielkich nakładów.

Nieco inne zadanie ma odwodnienie powierzchniowe, połączone zwykle z ujęciem odwodnienia dachu (rynny). Nawet w przypadku występowania na działce budowlanej gruntów przepuszczalnych warto pomyśleć wcześniej o zabezpieczeniu zbiornika na deszczówkę, z którego możemy bez wielkich nakładów czerpać wodę do mycia samochodu, podjazdu, podlewania ogródka itp.
_________________
Kancelaria Obsługi Inwestycji Irbis
 
  Podziel się na:      
Irbis
Administrator


Posty: 351
Skąd: Trzebnica / Kamień Pomorski
Wysłany: 2014-07-11, 01:16   

Zwykle wykonuję drenaż jako połączenie tradycyjnej metody wykonania z drenażem francuskim - jest to nieco bardziej praco i materiałochłonne, ale też i jego skuteczność w czasie jest znacznie większa. Rowek min. 40x40 wykładam geowłókniną, usypuję 5 cm żwiru i na to układam rurę drenażową fi 160, obsypuję rurę, a w zasadzie zasypuję cały rowek żwirem, zawijam, z zakładem ok. 30 cm, geowłókninę w górnej jego części i gotowe.

Drenaż wykonuje zwykle przed zasypaniem fundamentów - w celu zminimalizowania kosztów. Około 2m od ławy musimy wykonać studzienki rewizyjne nieco głębsze od dna drenażu Pamiętamy aby spadek drenażu wynosił ok. 1-2% z najniższym punktem w studzience zbiorczej, położonej na głębokości niezbędnej dla samo uruchomienia pompki w przypadku zapełnienia studzienki wodą), dno studzienek wylewamy betonem, wstawiamy rurę dwuścienną karbowaną o takiej średnicy aby mogła stanowić studzienkę chłonną jak i umożliwiać swobodną pracę pompy (ok. 40 cm). Rurę nacinamy szlifierką tarczową poniżej lustra wody i również owijamy geowłókniną. Do tej rury wprowadzamy wlot z drenażu i zasilanie pompki. Pompka przerzuca zebraną wodę do wolno stojącego zbiornika na deszczówkę. Sam zbiornik na deszczówkę można tanio kupić jako jednokomorowe szambo betonowe - przy niewielkim domku stosujemy zbiornik ok. 6000 l z możliwością rozsączenia nadmiaru wody.
_________________
Kancelaria Obsługi Inwestycji Irbis
 
  Podziel się na:      
Irbis
Administrator


Posty: 351
Skąd: Trzebnica / Kamień Pomorski
Wysłany: 2014-07-11, 01:24   

Są tacy, którzy twierdzą, że łączenie zbiornika na deszczówkę, nie posiadającego możliwości odprowadzenia wody, z drenażem nie ma większego sensu - motywują to tym, że np. przy wiosennych roztopach napływ wody znacznie przekroczy możliwości jej rozsączenia na powierzchni. I tu właśnie potrzebny jest zbiornik, który okresowo może przyjąć nadmiar wody.
Pamiętajmy, że ilości wody jakie występują w drenarzu nie mogą być porównywane do ilości uzyskiwanych z opadów - jak wynika z moich obserwacji takiego układu są kilkunastokrotnie mniejsze.
_________________
Kancelaria Obsługi Inwestycji Irbis
 
  Podziel się na:      
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group